Téměř neznámý německý vědec z 19.století objevil geniální trik, jak zlepšit vaši paměť o 400 %

Ing. Martin Dvořák, Ph.D.

 

Výuka jazyků
Tipy a triky na rychlé učení
Jak na cizí jazyk
Schválně, kolikrát v životě se Vám stalo, že jste se museli něco důležitého naučit a zapamatovat, a pak když jste to potřebovali, tak se vám to totálně vykouřilo z hlavy… (například důležitá slovíčka, či gramatika)

Existuje vůbec nějaký jednoduchý návod, jak si perfektně zapamatovat vše, co potřebujete?  My jsme našli geniálně jednoduché řešení od německého jazykovědce z 19. století, kterého až doteď klasický systém zatvrzele ignoroval.

Začneme příkladem, který určitě dobře znáte. Jedete na dovolenou a seznámíte se se sympatickou rodinou. To máme dva dospělé, dvě děti, celkem 4 nová jména. Ze začátku vám jejich zapamatování možná dělá trochu potíže, ale během prvního večera si je jakžtakž zapamatujete. Vzpomenete si však na jména všech i za týden, když je znovu potkáte? A co za měsíc po návratu z dovolené? Na kolik z nich si bezpečně vzpomenete hned bez přemýšlení?

A nyní opačný příklad. Zkuste vyjmenovat jména spolužáků ze základní nebo střední školy. Jde to? A jak dlouho jste po škole? Několik let? A stejně si většinu jmen vybavíte téměř bez přemýšlení.

Dlouhodobá paměť vs. krátkodobá paměť

Je to tím, že jména spolužáků máte uložena v dlouhodobé paměti a jména lidí z dovolené jste uložili pouze do krátkodobé paměti, ze které po několika dnech mizí.

A přesně takto je to v jazyce se slovíčky, frázemi, novou gramatikou apod. Pokud Vás školní systém neučil, jak ukládat naučenou látku do dlouhodobé paměti, pravděpodobně jste se vše nabiflovali na písemku, tu jste zvládli, ale nyní již neumíte téměř nic z tenkrát naučeného.

Není to vaše chyba, je to fatální selhání výukového systému, který vyhazoval váš čas i energii z okna.

Ebbinghausova křivka zapomínání.
 
Hermann Ebbinghaus
Pro pochopení toho, co se ve vaší hlavě děje se vraťme do 19. století za německým psychologem Hermannem Ebbinghausem.

Ten se věnoval výzkumu lidské paměti a vytvořil křivku fungování lidského mozku, která je nyní známá jako Ebbinghausova křivka zapomínání.

Z Ebbinghausovy křivky je jasné, jak s přibývajícím časem ve specifických intervalech zapomínáme víc a víc naučené látky.

Obranou proti této nezvratné vlastnosti lidské paměti je správný způsob opakování. A je potřeba zdůraznit právě slovo „správný“, protože nesprávné způsoby opakování jsou totální ztrátou času.

„Příkladem nesprávného opakování může být například klasické
biflování známé ze školy. “
Příkladem nesprávného opakování může být např. klasické biflování známé ze školy. Určitě si pamatujete, když jste se jednu věc biflovali třeba 10x za sebou, tak za týden jste si téměř nic nepamatovali.

Křivka řízeného učení

Návod, jak správně opakovat nám dá takzvaná křivka řízeného učení.

Křivka řízeného učení
Podívejte se na předchozí graf, který jsme o křivku řízeného učení rozšířili. Vidíte ty výsledky? Pokud naučenou látku správně neopakujete, do třech týdnů si pamatujete pouze 21 % toho, co jste již jednou uměli.

Pokud ale správně opakujete, zapamatujete si ve stejném období až 85 % látky, kterou jste se učili. To je více než 4x tolik. A rozdíl? Jen správné opakování. Jak správně opakovat poznáte právě z doplněné křivky řízeného učení.

Absolutně nejlepších výsledků dosáhnete, když látku opakujete ještě v den učení a následně si ji zopakujete druhý, sedmý a dvanáctý den.

Z počátku opakujte látku i s jejím pečlivým procvičením. Čím více ji budete mít osvojenou, postačí již jen její stručné připomenutí. I malé připomenutí totiž oživí mozkové spoje a vryje látku hlouběji do paměti.

To byl tedy geniálně jednoduchý postup, jak dokonale pracovat s dlouhodobou pamětí a vylepšit vaši paměť až o 400 %, a my teď pro vás máme ještě něco opravdu speciálního…

7 tajemství rychlého učení jazyků

Tím, že teď už dokonale znáte křivku řízeného učení, tak jste zároveň objevili jedno ze 7 tajemství rychlého učení jazyků.

Ovšem my jsme pro vás připravili ještě 6 zbývajících tajemství, které můžete získat díky našemu speciálnímu PDF.

„Máme pro vás ještě 6 zbývajících tajemství rychlého učení jazyků, které se dozvíte v nejstahovanějším PDF na česko-slovenském internetu
(více než 71 000 stažení)“
V tomto PDF získáte přesný návod, jak se naučit jednu úroveň angličtiny za 30 hodin čistého času (1800 minut).
Tento ebook je vůbec jedno z nejstahovanějších PDF u nás. Do dnešního dne si ho stáhlo již více než 71 000 lidí

V PDF se mimo jiné dozvíte:

  • Jak se pomocí metody mistra světa v rychloučení naučit až 125 nových slovíček za 5 minut.
  • Speciální zlaté pravidlo 20/30, s jehož pomocí strávíte studiem jen zlomek času oproti klasickému systému.
  • Unikátní tříkrokový postup, jak si navždycky zapamatovat i ty nejtěžší slovíčka.
  • a hromadu dalších tipů a triků, jak rychle ovládnout cizí jazyk

Pokud tedy chcete objevit 6 zbývajících tajemství rychlého učení jazyků, stačí jen kliknout na následující tlačítko